svētdiena, 2014. gada 19. janvāris

Parastais pelašķis


Saulīte iespīd logos, pavasaris tuvojas un nemierīgāki paliekam mēs dārzkopji un puķkopji. Galvā rodas jaunas idejas, veidojas skaists pūslis no jau iemīļotiem un jauniem augiem. Ko stādīsim šopavasar? Nevar būt, ka nepamēģināsim ko jaunu?
Piedāvāju Jums apvienot skaisto ar lietderīgo- savā puķu dobē iestādīsim pelašķi parasto (Achillea mellefolium L.).Tas ir daudzgadīgs, vidēja lieluma (15-70 cm) asteru dz., kurvjziežu dzimtas lakstaugs ar ložņājošu sakneni. Zied no jūnija līdz oktobrim. Pelašķus lieto nieru un urīnceļu, kuņģa un ginekoloģisko slimību ārstēšanai, dzemdes un hemoroīdu asiņošanas apturēšanai. Pelašķa bioloģiski aktīvās vielas rosina ēstgribu un gremošanas sulu sekrēciju, novērš spazmas un gāzu uzkrāšanas zarnās, pazemina temperatūru un arteriālo asinsspiedienu, savelk dzemdes muskulatūru, aptur asiņošanu, veicina asins sarecēšanu, neradot trombu veidošanās draudus, veicina brūču dzī­šanu, tām ir arī pretiekaisuma, baktericīda, pretalerģiska iedarbība. Pelašķi iedarbojas arī uz kaulu smadzenēm, veicina asinsradi, tādējādi palīdz dziedēt grūti ārstējamas plaušu un citas slimības.Tāpat pelašķi lieto pavasara attīrīšanās kūrēs, vispārējai asiņu attīrīšanai, dzelzs satura asinīs palielināšanai.
Ārstniecībā var izmantot gan ziedus, gan laks­tus. Tējas ievāc ziedēšanas laikā, saulainā dienā, dienas otrajā pusē, sausā laikā, kad augā palielinās ēterisko vielu daudzums un līdz ar to palielinās tā dziednieciskās spējas.
Pelašķis jāstāda saulainā vietā, irdenā mālsmilts vai smilšmāla augsnē.
Divgadīgos stādus varēs iegādāties pavasarī.
Lai izdodas!
Jūsu FLORDEKO

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru